آتش درونتان را شعله ور کنید.

چگونه انگیزه مان را بیشتر کنیم:

مثال شماره ۱: فرض کنید آنقدر گرفتار و درگیر هستید که مرتب کردن خانه یا اتاق کارتان به یک کابوس بدل شده است.

سناریوی اشتباه: هدف گذاری می کنید و به خودتان قول می دهید تمام آخر هفته را به تمیزکردن بپردازید و همه چیز را مرتب کنید. به احتمال زیاد این اخر هفته رویایی هرگر نمی رسد. روز پشت روز و هفته بعد از هفته می گذرد و نه تنها خانه تان مرتب نشده است بلکه به میزان آشفتگی آن هم اضافه شده است.

سناریوی درست: می توانید به روشی متفاوت عمل کنید. موبایلتان را روی یک ساعت خاص کوک کنید. مثلا ۵ بعدازظهر. و راس ساعت ۵ بعدازظهر به سراغ کوچکترین قسمت خانه تان که همچنان بهم ریخته هم هست بروید. و بعد به مدت فقط یک ربع آنجا را تمیز کنید. شروع به مرتب کردن کنید و وقتی که ساعتتان گذشت یک ربع ساعت را خبر داد با خیال راحت کار را متوقف کنید. به حجمی که مرتب کرده اید نگاهی بیندازید و به خودتان یک دست مریزاد بگوئید. این کار را در چند روز متوالی انجام دهید.

نتیجه:‌برای روشن کردن آتش درونتان به یک پاداش فوری نیاز دارید. ( مثلا مرتب کردن کتابخانه تان).

13

مثال شماره ۲: فرض کنید بدهی مالی زیادی دارید. وام، قسط عقب افتاده، قبض های تاریخ گذشته و ….

سناریوی غلط: با تکیه بر علم ریاضی لیستی از بدهی ها تهیه کنید و با احتساب سود آنها از بزرگترین آنها که می توانند وامی با بهره ۲۵ درصد باشد شروع کنید. با این استدلال که بهتر است قرضهایی با بهره بیشتر را سریعتر بپردازیم. متاسفانه باید بگویم در این مورد انگیزه قوی تر از علم ریاضی است.

سناریوی درست: اگر شما ۱۸۵ هزار تومان از یک بدهی ۲ میلیون تومانی را بپردازید حس بهتری برای ادامه دارید یا اگر ۱۸۵ هزار تومان از یک قبض برق ۱۸۵ هزار تومانی را کامل بپردازید؟ لیستی از بدهی هایتان درست کنید و کمترین موارد را پرداخت کنید. و بعد از پرداخت با خودکاری قرمز روی آنها را خطی بزرگ بکشید.

نتیجه: تغییر را کوچک کنید. آنقدر کوچک که غلبه بر آن حس پیروزی به شما بدهد. پیروزی های کوچک و فوری آتش به جانتان می اندازد.

12

با الهام از کتاب کلید را بزن.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.