ساختمانها چگونه یاد می گیرند؟

66

تئوری لایه های یادگیری استوارت برند

استوارت برند در کتاب «ساختمانها چگونه یاد می گیرند» نظریه ای را بیان می کند که طبق این نظریه یادگیری در انسانها لایه ای است. این نظریه لایه ها را اینگونه تعریف می کند: لایه ی اطلاعاتی / لایه ی نگرش و مهارت / لایه ی فرهنگ و ارزش و شخصیت. هرچه لایه های یادگیری بالاتر باشد تغییر آنها ساده تر وسریعتر است. و هرچه لایه ها پایین تر باشند تغییر آنها به مراتب مشکل تر. دقیقا مثل اجزای یک ساختمان. پی ساختمان زمان زیادی می برد تا تغییر کند و شاید سالها هیچ تغییری نکند اما اجزا ساده تر ساختمان مثل دیوارها زمان کمتری برای تغییر نیاز دارند.

✔️لایه اطلاعات:

این لایه بالاترین لایه یادگیری است و سریعتر از دو لایه دیگر تغییر می کند. کافی است من به شما اطلاعات و آمار و ارقامی بدهم که سطح اطلاعات شما را دستخوش تغییر کنم. با این کار لایه ی اطلاعاتی شما تغییر می کند. پس نتیجه می گیریم برای تغییر لایه اطلاعات، زمانی در حد یکساعت کافی است. سخنرانی ها، برنامه های رسانه ای همه در این لایه کار می کنند.

اگر شما با من تماس بگیرید و من در یک ساعت اطلاعاتی در مورد کوچینگ و مزایای تغییر ذهن به شما ارائه دهم، اطلاعات شما را دچار تغییر کرده ام. اما این اطلاعات صرفا به تغییر نگرش و رفتار و عملکرد شما منجر نخواهد شد. کافی است زمانی از روی اطلاعات دریافتی شما بگذرد تا همه چیز را فراموش کنید.

✔️لایه نگرش و مهارت:

لایه دوم یا میانی است. تغییر در این لایه سخت تر است و زمان بیشتری نیاز دارد. در یک زمان کوتاه نمی توان نگرش افراد را تغییر داد. برای این کار حداقل ۱۰ هفته زمان نیاز است. در این زمان با دادن اطلاعات، با تمرین مهارتهای به دست آمده و عمل کردن به دانسته شاهد تغییر و رشد خواهید بود.

کار کوچ و مشاوران ایجاد تغییر در این لایه است. بنابراین کوچها زمان حداقل ده هفته ای را برای مراجعان خود در نظر می گیرند زیرا می دانند تغییر در زمانی کمتر از این اتفاق نمی افتد. در این زمان است که می توان انتظار تغییرات پایدار را داشت.

✔️لایه فرهنگ و ارزش:

لایه آخر و یا عمیق ترین لایه است. زمان برای ایجاد تغییر در این لایه بسیار طولانی است. در این لایه با شخصیت شکل گرفته افراد و ارزشهای درونی هر کسی سر و کار داریم. تغییر در این لایه به سالها و حتی دهه ها زمان نیاز دارد و در جامعه ها، این وظیفه به عهده مدارس و دانشگاههاست که تغییراتی از این دست را در اشخاص ایجاد کنند.

با توجه به لایه های یادگیری، کار کوچینگ برای تغییر در لایه دوم نیاز به زمانی بیش از ده هفته و ۳ ماه دارد. در این مدت است که می توانید انتظار داشته باشید با کار کردن با کوچ خود تغییراتی که نیاز دارید را در خودتان مشاهده کنید.

این نوشته ها را نیز بخوانید:

? من می توانم کوچ و همراه شما در مسیر موفقیتتان باشم.

?چرا به کوچینگ نیاز داریم؟

?چرا چرخ زندگیتان نمی چرخد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.