1
2
3
4
5
6
7
8
9
1

بالای سر

2

ابتدای ابرو

3

کنار چشم

4

زیر چشم

5

نقطه ضربه کاراته

6

زیر بینی

7

چانه

8

ترقوه

9

زیر بغل

 

وقتی شما احساسات منفی مثل خشم یا ناامید و یا ترس را تجربه می کنید مغز شما در حالت هشدار قرار می گیرد. و در این حالت برای مقابله یا فرار آماده می شود. این پاسخ بدن را برای مقابله با خطرات بیرونی آماده می کند. دقیقا کاری که اجداد باستانی ما در مقابل حمله پلنگ به آن نیاز داشته اند. تمام سیستم دفاعی بدن برای حمایت برای فرار و یا مبارزه روشن می شوند. آدرنالین در بدن ترشح می شود، ماهیچه ها منقبض می شوند و فشار خون، ضربان قلب و قند خون  بالا می روند تا انرژی بدن را برای این چالش تامین کند.

 

عوامل استرس زا در دوران باستان برای بقا بسیار مورد نیاز بود. امروزه این تهدید فرار یا مقابله، به ندرت توسط چیزی فیزیکی فعال میشود. بسیاری از این واکنش ها درونی است. برای بسیاری از ما این استرس پاسخی است به خاطرات یا افکار منفی که ریشه در خاطرات ناگوار گذشته دارند و یا شرایطی که در بچگی آموخته ایم. پاسخ استرس در بدن به همان شکل قدیمی رخ می دهد هرچند عاملش یک ببر باشد (عامل بیرونی)  یا یک خاطره منفی (عامل درونی). آدرنالین جریان پیدا میکند، قلب سریع می زند و ادامه داستان. کاری که ضربه زدن انجام می دهد، با یک تاثیر شگفت انگیز، این است که پاسخ مبارزه و یا فرار را متوقف می کند و مغز را دوباره برنامه ریزی می کند تا اقدام و واکنشی متفاوت نشان دهد.

 

واکنش به اسـترس در بخش آمیگدالا بادامی شکل مغز – یکی از اجزای سیستم لیمبیک یا مغز میانی- آغاز می شود. مغز میانی جایی بین مغز قدامی (the cortex) و هیندبرین ( ابتدایی ترین بخش مغز که به مغز خزندگان هم معروف است) قرار دارد. سیستم لیمبیک منبع احساسات و حافظه بلند مدت است و جایی است که تجارب منفی در آن بارگذاری میشوند. آمیگدالا به نام سیستم تشخیص دهنده دود بدن هم معروف است!! آمیگدال با خودش می گوید: «‌اوه اوه مشکلی پیش اومده. یک چیزی امنیت ما رو تهدید کرده». سپس به مغز فرمان می دهد تا بدن را برای پاسخ فرار یا مقابله بسیج کند. ضربه زدن بر روی نقاط پایانی مریدین های بدن کمک می کند تا این زنگ هشدارهای آمیگدال خاموش شود و پیام آرام بخش به مغز می فرستد، پس آمیگدالا تشخیص می دهد که اوضاع امن است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.