اهداف

ترس‌هایتان را مشخص کنید و نه اهدافتان را

ترس‌هایتان را مشخص کنید و نه اهدافتان را

برداشتی آزاد از تدتاک تیم فریتس

همه ما عادت داریم لیستی از اهداف بنویسیم. همه‌جا به ما توصیه می‌کنند: هدف داشته باش. لیست اهدافت را بنویس تا به آن برسی، هرسال- ماه- لیست اهدافت را مشخص کن و … .

اما چرا من می‌گویم لیست ترس‌هایتان را مشخص کنید. زمانی زندگی من شروع به تغییر کرد که علاوه بر اینکه اهدافم را می‌دانستم، با ترس‌هایم نیز روبه‌رو شدم. لیست اهداف خوب است به شرطی در مورد آن اقدامی انجام بگیرد. ولی وقتی هیچ اقدامی انجام نمی‌دهید هیچ‌چیز جدیدی رخ نمی‌دهد و فقط شما هرسال یک لیست هدف‌دارید که سال بعد تکرار می‌شود.

 

” ما بیشتر از تصوراتمان رنج می‌کشیم تا از واقعیت”

 

من از شما می‌خواهم لیست اهدافتان را کنار بگذارید و لیست ترس‌هایتان را بنویسید. چطور؟ این روشی است که من انجام می‌دهم.

  • یکی از اولویت‌ها و کارهایی که می‌خواهم انجام دهم را انتخاب می‌کنم . این می‌تواند از لیست هدف‌هایم باشد، می‌تواند از اولویت‌های هفتگی باشد یا حتی تصمیم برای رفتن به یک تعطیلات خوب باشد.

  • سپس روی یک برگه سه ستون می‌کشم. بالای برگه می‌نویسم :

چه می‌شود اگر ….

مثلاً “چی میشه اگه درخواست اضافه حقوق به رئیسم بدهم.”

سپس در ستون اول همه‌چیزهایی را که می‌ترسم اتفاق بیفتد می‌نویسم. بین ۱۰ تا ۲۰ مورد را بنویسید. مثلاً در مورد مثال من: ۱- شاید عصبانی بشه. ۲- شاید اخراجم کنه. ۳- شاید فکر کنه چه آدم بی‌ملاحظه‌ای هستم. ۴- شاید جلوی بقیه سر من داد بکشه. ۵- شاید نه‌تنها قبول نکنه بلکه از این به بعد سخت هم بگیره. ۶- شاید فکر کنه من کارم رو دوست ندارم. و ….

سپس در ستون دوم جواب این سؤال را می‌نویسم:

چه‌کاری می‌توانم بکنم که این اتفاقات نیفتد یا اثر منفی خیلی کمتری داشته باشد؟

در مورد مثال بالا برای ترس اول می‌نویسم: اگر لحن صحبتم را مناسب انتخاب کنم امکان عصبانی شدن وی خیلی کم است. در مورد دوم می‌نویسم: فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. همکارم نیز درخواست اضافه حقوق داد و اخراج نشد! در مورد سوم می‌نویسم: چرا باید فکر کند من بی‌ملاحظه هستم؟ می‌توانم به‌صورت برد- برد صحبت کنم و همین‌طور جلوی تمام موارد مورد ترسم اقدامات مؤثر کاهش اثرات ترس‌ها را می‌نویسم.

و در ستون آخر می‌نویسم:

“اگر آن اتفاق بد بیفتد چه‌کاری می‌توانم برای درست کردنش انجام دهم؟ و از چه کسی باید کمک بگیرم؟”

مثلاً در مورد ترس اول: اگر عصبانی شود می‌توانم با او همدردی کنم و با صحبت‌هایم نشان دهم که قصد عصبانی کردن وی را نداشته‌ام. در مورد ترس دوم می‌نویسم: اگر اخراج شدم می‌توانم به فلان شرکت که من را خواسته بود بروم یا کسب‌وکارم خودم را راه بینداز یا تا زمان پیدا کردن شغل بعدی کمی پس‌انداز دارم که نگران نباشم. در  مورد ترس سوم می‌نویسم: اگر فکر کرد من بی‌ملاحظه هستم لیستی از موفقیت‌هایی که برای شرکت به همراه آورده‌ام را به وی نشان می‌دهم و او متوجه می‌شد من چندان هم بی‌ملاحظه نیستم و همین‌طور تا آخر.

 

  • در صفحه دوم جواب این سؤال را بنویسید: “اگر موفق شوم به هدفم و خواسته‌ام یا به بخشی از هدف و خواسته‌ام برسم چه اتفاقی می‌افتد؟” این سؤال به شما دید جدیدی می‌دهد و باعث می‌شود از ورای ترس‌هایتان به موضوع نگاه کنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را صرف نوشتن مزایای رسیدن به هدف کنید.

 

  • در برگه سوم جواب این سؤال مهم را به صورتی که می‌گویم بنویسید. سؤال: “اگر این کار را نکنم زندگی من چطور خواهد بود؟”

در سه ستون بنویسید. ستون اول ۶ ماه آینده. ستون دوم ۱ سال آینده و ستون سوم ۳ سال آینده. با این کار شما تصویر ترسناکی از اینکه اگر این کار را نکنید چه می‌شود ترسیم می‌کنید و می‌توانید تصمیم مفیدی بگیرید. ما عادت داریم اتفاقات بدی را که اگر تغییر کنیم می‌تواند بیفتد به تصویر بکشیم ولی هیچ‌وقت ضررهای اقدام نکردن را نمی‌بینیم. این صفحه مهم‌ترین این صفحات است و من از شما می‌خواهم کاملاً به این سؤال جواب دهید.

 

انتخاب‌های آسان، زندگی سخت. انتخاب‌های سخت، زندگی آسان

 

از شما می‌خواهم همین‌الان از خودتان بپرسید در کدام بخش زندگی‌ام، مشخص کردن ترس‌هایم بیشتر کمکم می‌کند تا مشخص کردن اهدافم. سپس ترس‌هایتان را لیست کنید و تصویر اقدام نکردن را ترسیم کنید. فایل زیر را دانلود کنید و آن را پرینت بگیرید. در این فایل سه‌گام بالا را در کنار هم نوشته‌ام.

برای کوچ‌ها: اگر می‌خواهید به مراجعتان کمک کنید قدمی روبه‌جلو بردارد این تمرین می‌تواند به شما و او کمک کند. برگه تمرین را دانلود و استفاده کنید. 🙂

 

دانلود برگه تمرین

 

.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.