ترس-از-نه-شنیدن

چطور ترس از نه شنیدن را در فروش از بین ببرید

نه شنیدن

نه شنیدن بخشی از روند داستان زندگی است. شما درخواستی از کسی دارید و او انتخاب می‌کند که به خواست شما جواب “بله” یا “خیر” بدهد. مشکل زمانی پیش می‌آید که شما ترس از نه شنیدن دارید و با این ترس هیچ درخواستی را مطرح نمی‌کنید و یا سعی می‌کنید خود را در موقعیتی قرار ندهید که نه بشنوید.

ترس از نه شنیدن نه درفروش و ارائه خدمات و محصولات بلکه در همه فرآیندهای زندگی می‌تواند شمارا از موفقیت دورنگه دارد:

• به خاطر ترس از نه شنیدن رئیسمان درخواست اضافه‌حقوق نمی‌دهیم
• به خاطر ترس از نه شنیدن درخواست ازدواج به کسی که دوستش داریم نمی‌دهیم
• به خطر ترس از نه شنیدن همسرمان از پیگیری رؤیایی که در سرداریم صرف‌نظر می‌کنیم.
• به خاطر ترس از نه شنیدن والدینمان رشته‌ای را که به آن علاقه داریم کنار می‌گذاریم
• به خاطر ترس از نه شنیدن مشتری، ارائه پیشنهاد و بالطبع فروش را عقب می‌اندازیم.

 

علاوه بر تأخیر در موفقیت، ترس از نه شنیدن شمارا در یک وضعیت نگرانی و سردرگمی قرار می‌دهد که نمی‌دانید چه باید بکنید و چطور جلو بروید. سعی می‌کنید خودتان را با موارد کم‌اهمیت‌تر سرگرم کنید و به نحوی فراموش کنید که کار مهم‌تری داشتید به این امید که این ترس خودبه‌خود از بین برود. ولی این اتفاق به‌خودی‌خود نمی‌افتد.

 

 

چطور ترس از نه شنیدن را متوقف کنیم؟

اولین کاری که می‌کنید پیدا کردن احساساتی است که نه شنیدن بری شما به همراه می‌آورد. پس‌روی یک کاغذ بنویسید ” اگر نه بشنوم چه اتفاقی می‌افتد؟”

اگر نه بشوم چه اتفاقی می‌افتد؟
۱- احساس بدبختی می‌کنم
۲- احساس می‌کنم بی‌ارزش هستم
۳- احساس می‌کنم کاری که می‌کنم بی‌ارزش است
۴- حس می‌کنم دیگر کسی من را دوست ندارد
۵- برای پیشرفت دیگر انگیزه‌ای ندارم
۶- و ….

 

 

دومین کاری که می‌کنید پیدا کردن خاطره و یا ریشه‌ای است که باعث شده این احساس در شما شکل بگیرد. پس جلوی همه جواب‌های سؤال بالا از خودتان برسید اولین بار که نه شنیدم و احساس فلان را داشتم کی بود؟ و سعی کند به یا بیاورید چه چیزی باعث شکل‌گیری این احساس در شما شده است.

۱- احساس بدبختی می‌کنم… اولین بار کی نه شنیدم و احساس بدبختی کردم؟ مثلاً یادم می‌آید که بچه بودم، از مادرم درخواست کردم که اجازه بدهد با دوستانم بازی کنم و او گفت نه. در آن لحظه جلوی بقیه دوستانم حس کردم چقدر بدبخت هستم.
۲- احساس می‌کنم بی‌ارزش هستم…. اولین بار کی نه شنیدم و احساس بی‌ارزشی کردم؟
۳- احساس می‌کنم کاری که می‌کنم بی‌ارزش است.. اولین بار کی با نه شنیدن از دیگران احساس کردم کاری که انجام دادم و تلاشی که کرده‌ام کاملاً بی‌ارزش است؟
۴- و……

سعی کنید برای هر موردی حداقل یک خاطره یا ریشه پیدا کنید.

سومین کاری که لازم است بکنید این است که احساسی که اولین بار در شما ایجادشده است را از بین ببرید. می‌توانید به آن خاطره از دیدگاه متفاوتی نگاه کنید. می‌توانید چند معنی مختلف به آن خاطره یا ریشه بدهید و ببینید الزاماً معنی که داده‌اید درست نیست.

مثلا در مورد اول شاید مادرتان دوست نداشت شما با بچه ها بازی کنید. شاید کار مهمتری داشت و حواسش به شما نبود. شاید با همسایه ها مشکل داشت و نمی خواست شما اذیت شوید. شاید به پدرتان قول داده بود بیشتر مراقب شما باشد و هزار شاید و معنی دیگر.

از ای اف تی استفاده کنید و احساس به وجود آمده از آن خاطره را خنثی کنید.

جملاتی مانند باوجوداینکه وقتی مادرم گفت نه احساس بدبختی کردم، اما خودم را عمیقاً و کاملاً می‌پذیرم. یا بااینکه جلوی بچه‌ها ضایع شدم و احساس بدبختی کردم اما خودم را عمیقاً و کاملاً می‌پذیرم. با این جملات روی نقاط انرژی بدن ضربه بزنید و آن خاطره و احساسش را خنثی کنید.

اگر نمی‌دانید ای اف تی چیست اینجا را کلیک کنید.

 

قدم بعدی روبه‌رو شدن با ترستان است.

خودتان را عمداً در موقعیت نه شنیدن قرار دهید. به خودتان بگویید هدفتان از این کار کشف دلایل ذهنی پنهان نه شنیدن است. سپس اگر نه شنیدید احساستان را در لحظه بررسی کنید و ببینید دقیقه چه ترس‌ها و چه احساسات منفی در ذهن و بدنتان وجود دارد. سپس با این ترس‌ها مثل قدم دوم برخورد کنید.

هدف ما از این گام‎ها ۱- کشف دلایل ذهنی ترس از نه شنیدن ۲- افزایش خودآگاهی شماست.

هرچه در موقعیت‌های مختلف سعی کنید خودآگاهی بیشتری داشته باشید شما بیشتر موفق می‌شوید ذهنتان را کشف کنید و موانع موفقیت را از ذهنتان حذف کنید.

 

دوره صوتی حذف باورهای محدودکننده در زمینه فروش با حذف بیش از ۹۰ باور غلط در زمینه فروش برای افزایش موفقیت شما در فروش ساخته شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.