انتقاد

چطور با انتقاد مقابله کنیم؟

امروز مطلبی می‌خواندم درباره اینکه چطور با انتقادهای دیگران که مانع عمل کردن و گام برداشتن ما درراه رسیدن به اهدافمان می‌شود مقابله کنیم. چکیده‌ای از مطلبی که خواندم و البته به‌ اضافه تجربیات شخصی من را اینجا می‌خوانید:

چطور با انتقاد مقابله کنیم؟

  • انتقاد بخشی از بازی رسیدن به اهداف است. اگر رسیدن به موفقیت درزمینهٔ کار، اهداف زندگی و هر زمینه‌ی دیگری را یک بازی با چند قطعه بدانید یکی از بخش‌های این بازی انتقادات دیگران است و همان‌طور که بارها شنیده‌اید، اگر می‌خواهید انتقادی نشنوید، پس‌کاری نکنید، قدمی برندارید و چیزی نگویید. به همین سادگی. تنها راه اینکه انتقادی نگیریم همین است. اما در عوض به انتقاد به این دید نگاه کنید که قسمتی از بازی موفقیت است و “باید” باشد.

 

  • هر انتقادی بد نیست. خیلی از انتقادات فارغ از اینکه چه کسی می‌گوید سازنده هستند. البته تنها وقتی‌که ما به آن‌ها به چشم انتقاد سازنده نگاه کنیم. انتقادات سازنده معمولاً از طرف دوستان و کسانی که ما را می‌شناسند و به ما علاقه دارند و در یک گفتگوی خصوصی بیان می‌شود. این افراد به رشد ما علاقه دارند و البته انتقادشان می‌تواند به ما کمک هم بکند. اما کسانی هستند که نه‌تنها ما را نمی‌شناسند بلکه در جمع‌های بزرگ، در مکان‌های عمومی ، در کامنت های پست‌های ما، جایی که دیگران نیز خواننده هستند، انتقادات خودشان را به بدترین شکل ممکن بیان می‌کنند، صادقانه بگویم نمی‌دانم هدف این افراد چیست. شاید نیاز به دیده شدن دارند، شاید دستاورد مثبتی در زندگی ندارند و فقط می‌توانند با تخریب دیگران خودشان را راحت کنند. این افراد هر کاری بکنید و یا هر چیزی بگویید درنهایت ساز خودشان را می‌زنند. اما استراتژی برخورد با این افراد این است:

 

  • قدرت خودتان را از دست ندهید. هر بار که با انتقادی تخریب‌کننده و بی‌هدف روبه‌رو شدید به خودتان بگوید: تو نمی‌توانی انرژی من را بگیری و من به تو این قدرت را نمی‌دهم که موفق شوی. می‌توانید این را به ذکر جدید خودتان که هرروز تکرار می‌کنید تبدیل کنید. یادتان باشد شما نمی‌توانید دیگران را وادار کنید چیزی نگویند یا کاری نکنند، اما می‌توانید این صحبت‌ها را به خودتان نگیرید و نگذارید آن‌ها روزتان را خراب کنند. زمان زندگی شما روی کره زمین محدود است و بسیار مهم است که از خودتان و انرژی‌تان در برابر این افراد مراقبت کنید.

 

  • قاطعانه برخورد کنید. اجازه ندهید هرکسی بتواند احساسات درونی شما را به هم بریزد. شما مالک این خانه هستید. چرا اجازه می‌دهید هرکسی وارد شود، اتاق پذیرایی شما را به هم بریزد، آشپزخانه‌تان را کثیف کند و برود. قاطعانه برخورد کنید. از کسی که انتقاد می‌کند بخواهید که اگر تمایلی به کار شما ندارد، آنجا را ترک کند. این می‌تواند پیج شخصی شما در اینستاگرام و فیس بوک باشد یا وبسایتتان یا شرکت و محل کارتان. اگر می‌تواند مهربان باشد و انتقاد سازنده کند بماند و در غیر این صورت بهتر است شما را تنها بگذارد. اگر او این کار را نمی‌کند، شما بهتر است این کار را برایش بکنید.

 

  • بخندید. روش شخصی خیلی از افراد مشهور که موردحمله انتقادهای وحشتناک قرار می‌گیرند، این است که انتقادات را بلند به گوش همه می‌رسانند و فقط به آن می‌خندند. چرا شما این کار را نکنید. “اگر کسی به شما این‌قدر اهمیت داده است که وقت و انرژی برایتان بگذارد و از شما انتقاد کند، بهتر است به‌جای اینکه تخلیه انرژی شوید فقط بخندید. شما فرد مهمی برای او هستید.”
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress spam blocked by CleanTalk.